Povodně 2002 byla jedna z největších přírodních katastrof v České republice. Zasáhla tak téměř celou republiku a většinu okolních států. Právě tuto dimenzi si už dnes málokdo uvědomuje.
Příčinou povodní bylo veliké množství srážek. Přibližně dva dny v kuse vydatně pršelo a díky tomu stoupla hladina řek. Voda se vylévala z koryt a zaplavovala tak veškeré oblasti u vody. Povodeň dosáhla svým rozsahem 50leté vody. Poté se počasí postupně uklidňovalo, ale o pár dní později srážky opět přibyly a strhla se průtrž mračen.
Voda tak dosáhla pětisetleté až tisícileté vody. Nejvíce se rozvodňovala hladina Vltavy, poté Labe, nakonec Ohře a Dyje. Záplavy trvaly přibližně 10 dní. Došlo k obrovským škodám, které byly vyčísleny na 73 miliard, 7 lidí dokonce přišlo o život. Nejvíce postiženými oblastmi byl Karlín a Holešovice.
O 11 let později došlo k povodním, které se také zapsaly do české historie. Stalo se tomu v květnu roku 2013, kdy příčinou velkého množství srážek stouply hladiny vod a zaplavily přilehlé části. Na tyto povodně byla naštěstí většina částí lépe připravena než v dřívějších letech, proto byly škody o něco menší.
Záplavy zasáhly i sousední Německo, Rakousko a Švýcarsko.