Hurikán Katrina

Hurikán Katrina patří k největší přírodní katastrofě způsobené atlantickým oceánem. V srpnu roku 2005 způsobil obrovské škody na jihu Spojených států Amerických.

Již 27. srpna 2005 nařídilo město New Orleans nepovinnou evakuaci, kvůli hurikánu, který se přehnal přes Floridu. Při evakuaci opustilo své domy 80% populace. Zbylých 20% zůstalo ve svých domech, kde hurikán Katrina 29. srpna 2005 udeřil. Zničil celé město, přinesl silný déšť a následné záplavy.

Voda na některých místech dosahovala až 7 metrů. Následující den začala voda a vítr ustupovat a zjišťovaly se tak první škody, které tato katastrofa způsobila. Náklady na opravy byly vyčísleny na 10 až 25 miliard dolarů, bohužel byly i ztráty na životech, kolem 1800.

Tato katastrofa vyvolala spoustu názorů. Katolický biskup Gerhard Wagner ji označil za boží trest za sexuální hříchy obyvatel města. Hurikán se tak prý pomstil svým občanům a zničil veškeré nevěstince, noční kluby a interrupční kliniky. Později musel pod tlakem papeže Benedikta XVI. ze své funkce rezignovat. Evangelický pastor John Hagee naproti tomu tvrdil, že hurikán zasáhl z důvodu plánující akce v New Orleans a to akce Gay pride, což je průvod oslavující homosexuály. Později potvrdil, že se k této události neměl vyjadřovat, jelikož nikdo nemůže znát úmysly Boha.

Povodně 2002 v Evropě

Povodně 2002 byla jedna z největších přírodních katastrof v České republice. Zasáhla tak téměř celou republiku a většinu okolních států. Právě tuto dimenzi si už dnes málokdo uvědomuje.

Příčinou povodní bylo veliké množství srážek. Přibližně dva dny v kuse vydatně pršelo a díky tomu stoupla hladina řek. Voda se vylévala z koryt a zaplavovala tak veškeré oblasti u vody. Povodeň dosáhla svým rozsahem 50leté vody. Poté se počasí postupně uklidňovalo, ale o pár dní později srážky opět přibyly a strhla se průtrž mračen.

Voda tak dosáhla pětisetleté až tisícileté vody. Nejvíce se rozvodňovala hladina Vltavy, poté Labe, nakonec Ohře a Dyje. Záplavy trvaly přibližně 10 dní. Došlo k obrovským škodám, které byly vyčísleny na 73 miliard, 7 lidí dokonce přišlo o život. Nejvíce postiženými oblastmi byl Karlín a Holešovice.

O 11 let později došlo k povodním, které se také zapsaly do české historie. Stalo se tomu v květnu roku 2013, kdy příčinou velkého množství srážek stouply hladiny vod a zaplavily přilehlé části. Na tyto povodně byla naštěstí většina částí lépe připravena než v dřívějších letech, proto byly škody o něco menší.

Záplavy zasáhly i sousední Německo, Rakousko a Švýcarsko.

Tsunami 2004

26. 12. 2004 seismograf zaznamenal dosud třetí nejsilnější zemětřesení na světě (9,3 Richterovy stupnice). Tento pohyb vyvolal vlnu tsunami, která zasáhla jižní Asii a část východní Afriky. Zanechala tak za sebou jednu z největších přírodních katastrof v dějinách lidstva.

Celá událost začala 26. 12. 2004 v 7:58 místního času, kdy seismograf zaznamenal pohyb tří litosférických desek – indické, australské a sundské. V některých částech došlo k takovým otřesům, že se země horizontálně vychýlila až o 11 m. Celá planeta se tak rozvibrovala o 1 cm. Zemětřesení, které trvalo až 10 minut, je zapsáno jako dosud nejdéle trvající zemětřesení. Vyvolalo vlnu tsunami, která jako první zasáhla oblast Indonésie a severní Sumatry.

Po zhruba 50 minutách postihla také Thajsko, po 2-3 hodinách Srí Lanku a Indii. Zasáhla i některé státy východní Afriky. Vlna při svém příchodu k pobřeží dosahovala až 17 metrů.

Celá katastrofa usmrtila přibližně 230 000 lidí ze 14 států. Našli se mezi nimi i turisté, 8 z České republiky. Největší počet úmrtí je zaznamenán v Indonésii, kde počet mrtvých vystoupl na 130 736 lidí. Mezi další státy patří Srí Lanka (35 322), Indie (12 405) a Thajsko (5 395). V Jihoafrické republice tsunami usmrtila 2 lidi.