Sopečná erupce je spojena s vulkanickou aktivitou, která může mít různé podoby. V lepším případě sopka vypouští sopečné plyny, vylévá menší množství lávy. V horším případě dochází k bouřlivým výbuchům, vyléváním lávy a tak ničením všeho, co jim přijde do cesty. Rozlišujeme dva druhy erupce a to efuzivní a explozivní.
Efuzivní erupce neboli výlevná erupce obsahuje mafické magma s nižším obsahem nebezpečných plynů. Proto tyto erupce se ukazují v podobě klidného výlevu magmatu ze sopky.
Explozivní erupce obsahuje felsické magma, které je charakteristické svou vysokou viskozitou a obsahem nebezpečných plynů, proto se takové erupce vyskytují v podobě velkých explozí. Dále rozlišujeme 4 typy sopečné erupce podle jejich povahy. Jsou to havajský, strombolský, pliniovský a peléjský typ.
Havajský typ erupce
Tento typ je význačný nízkým a širokým kráterem, ze kterého se pomalu vylévá řídká láva. Má to výhody zejména pro zemědělce, jelikož půda v sopečných oblastech má poté vysoký obsah minerálních látek a díky nim je půda velice úrodná.
Strombolský typ erupce
Nese název po sopce Stromboli a vyznačuje se prudkým vymršťováním žhavé lávy do vzduchu. Celý proces je velice hlučný, ale vzhledem k tomu, že vymrštěná láva padá zpět do kráteru, je tento typ erupce poměrně bezpečný. Naopak z bezpečné vzdálenosti je to velkolepá podívaná pro všechny místní obyvatele i turisty.
Pliniovský typ erupce
Značí se prudkým a silným výbuchem, který je způsoben nahromaděním plynů pod ucpaným kráterem. Sopka tak vypouští do vzduchu nebezpečné plyny a šíří do okolí rozžhavený popel. Nese název podle římského přírodovědce Pliniuse Staršího, který při takovém výbuchu sopky Vesuv zahynul v roce 79 n. l.
Peléjský typ erupce
Je to jeden z nejnebezpečnějších typů erupcí, je to totiž směsice všech výše uvedených erupcí. Pod kráterem se vytvoří zátka, na kterou tlačí veškeré nahromaděné plyny, které ponějakém čase vybuchnou a dostanou se spolu se sopečným popelem do neuvěřitelných výšek. Zároveň s tím se ale plyny, sopečný popel a láva vylévají ze sopky ven a ničí tak vše ve svém okolí.
Takové výbuchy za sebou zanechaly strašlivé následky. 27. srpna roku 1883 díky tzv. zátce v sopce, která ale nebyla vytlačena ven, vybuchl téměř celý ostrov Krakatoa. Při dopadu celého vulkánu zpět do vody se vytvořily vlny tsunami, které dosahovali výšek až 40 metrů. V oblastech severní Jávy a jižní Sumatry tak zahynulo přibližně 36 000 lidí.